پیام شاهزاده رضا پهلوی به مناسبت ۱۴ مرداد، سال‌روز امضای فرمان مشروطیت

22_76هم‌میهنان گرامی،

یکصد و یازده سال پیش در چنین روزی (چهاردهم امرداد ۱۲۸۵ خورشیدی)، جنبش آزادی‌خواهی و تجددطلبی مردم ایران، در پی سال‌ها جان‌فشانی و مبارزه زنان سلحشور و مردان دلاور به پیروزی رسید و با امضای فرمان مشروطیت، آرمان‌های ملی ایرانیان در تاسیس مجلس شورای ملی منتخب مردم و اجرای قانون اساسی مشروطه تحقق یافت. این نقطه عطف تاریخی، آغازی برای حرکت و دگرگونی موثر در ساختار جامعه سنتی و واپسگرای مذهبی به سوی تجدد و مدرنیته بود.

در جستجو و کنکاش علل پیدایش این نهضت ملی، باید به نیروی عشق نهفته به ایران در وجود مردمانی اشاره کنیم که به فردایی روشن می‌اندیشیدند و نسبت به مرز و بوم و هم‌میهنان خود بی‌تفاوت و بی‌اعتنا نبودند و مهم‌تر از همه، می‌دانستند که برای سرزمین‌شان چه می‌خواهند.

اما آن آگاهی و دوراندیشی، در سال ۱۳۵۷ جای خود را به عدم آگاهی داد به طوری که به جای تقویت قانون برآمده از انقلاب مشروطه و ترمیم کاستی‌ها در محقق کردن آرمان‌های آن، راه واپسگرایی برای فرقه‌ای تبهکار گشوده شد و ایران پویا و در حال توسعه و پیشرفت، در بند اندیشه‌هایی فرقه‌گرایانه‌ گرفتار آمد.

هم‌میهنان گرامی،

فراموش نکنیم که پدران ما در انقلاب مشروطه با دستان خالی به پیروزی نمی‌رسیدند، اگر که تنها به مطالبات حداقلی دل می‌بستند و بر خواسته‌های حداکثری خود یعنی استقرار حکومت قانون و عدالت‌خانه پافشاری نمی‌کردند. اما متاسفانه در مقام مقایسه، امروز بسیاری از نخبگان و روشنفکران ما، بی‌عدالتی‌ها و قوانین عصر حجری حکومتی سرکوبگر را بر می‌تابند و هم‌چنان دل به اصلاح رژیمی بسته‌اند که ذاتا خوی و خلقش ویرانگری است و اصلاح‌پذیر نیست.

در این شرایط دردناک و اسفناک که یک حکومت فرقه‌گرای تبه‌کار مذهبی، آشکارا حاکمیت ملی ما را نقض کرده و نزدیک به چهل سال است به چپاول ثروت‌های ملی ما مبادرت می‌ورزد و در راه جاه‌طلبی‌های ویرانگر خود، راه نابودی ایران را طی می‌کند، همه ما وظیفه داریم تا با وجدانی آگاه و تلاشی همه‌جانبه، در راه گسترش اندیشه‌های دمکراتیک در جامعه و صحنه سیاسی ایران قدم بر داریم و در عین حال، با واکاوی علل روی کار آمدن حکومتی ایران‌سوز و ایرانی‌ستیز، با صداقت و راستی، سهم خود را در پدید آوردن وضع موجود بپذیریم.

امروز وظیفه روشنفکران جامعه است که هم‌صدا با ملت، در برابر خودکامگان بایستند و با‌ غیرت و اراده ملی -که می‌تواند در اندیشه و کردار و گفتار تبلور یابد- نقش مؤثر خود را در ترویج خرد، آگاهی و دانایی ایفا کنند.

بیاییم به دور از هر رنگ و نیرنگ، راه رهایی و آزادی را با تکیه بر خرد جمعی رقم بزنیم و به رنج و درد ایران پریشان‌مان پایان دهیم که این سرزمین، امروز بیش از هر زمان دیگری به یکایک ما نیاز دارد.

پاینده ایران
رضا پهلوی

آگهی‌ها

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.