تصویر دونالد ترامپ و کوروش کبیر در کنار یکدیگر روی یک سکه

تصویر دونالد ترامپ و کوروش کبیر در کنار یکدیگر روی یک سکه؛ ضرب شده با عبارات عبری و انگلیسی از سوی سازمان‌های معبد مقدس در اورشلیم؛ دلیل؟: این باور که کوروش کبیر و ترامپ، حتی با فاصله تاریخی ۲۵۵۷ ساله از یکدیگر، نقشی یکسان در پاسداری از اورشلیم برای یهودیان ایفا کرده‌اند.

کوروش کبیر در سال ۵۳۹ پیش از میلاد با تسلط بر «بابِل» زمینه بازگشت یهودیان تبعیدی به میهن خود در سرزمین اسرائیل، کنعان آن زمان، را فراهم کرد؛ و دونالد ترامپ نیز در این هفته‌ها اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت.

از نظر یهودیانی مانند پروفسور وایس و ربای پروسوپ در سازمان‌های معبد مقدس در اورشلیم فاصله ۲۵۵۷ ساله یک پرانتز تاریخی بوده و کوروش کبیر و دونالد ترامپ «رهبران خردمند تاریخ هستند که باید تجلیل شوند».

1525997681660

سازمان‌های معبد مقدس در اورشلیم در مقام سپاسگزاری از آقای ترامپ که سه ماه پیش تأکید کرد زندگی یهودیان در اورشلیم یک حقیقت تاریخی است که باید آن را پذیرفت، تصمیم گرفتند سکه‌ای ضرب کنند که به یادبود این اقدام رئیس‌جمهور آمریکا به یادگار بماند.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، سازمان‌های معبد مقدس خواستند با ضرب این سکه ویژه اهمیت تقدس کوروش کبیر برای یهودیان را نیز به همگان یادآوری کنند.

بر اساس باور یهودیان و نوشته‌های تاریخی، کوروش بزرگ در زمانی که امپراتور ایران پهناور بود، یهودیانی را که از سرزمین مقدس تبعید شده و به زور به بابِل برده شده بودند، بعد از تسلط ایران بر بابِل، از اسارت رها کرد و آنها را همراه با گنجینه‌های به تاراج رفته از یهودیان همراه با کاروانی از نیروهای ایران به اورشلیم باز پس فرستاد و مراقبت کرد که معبد مقدس یهودی را دوباره بسازند و گنجینه‌ها در آن قرار گیرد.

یهودیان در نیایش‌های خود از کوروش کبیر تجلیل می‌کنند و او را مقدس می‌شمارند در حالی که در متون یهودی باستان واژه مقدس حتی برای موسی و دیگر انبیای یهود استفاده نشده است. دولتهای اروپایی و دولتهای عربی شدیدن نسبت به انتقال سفارت به اورشلیم مخالف هستند . به علامت شیر خورشید و منشور حقوق بشر روی سکه دقت کنید .

آگهی‌ها