بابی ساندز کیست ؟

در سال 57 و قبل از آن غربی ها همواره از روند نقض حقوق بشر در ایران شکایت داشتند و از هر فرصتی برای هوچی گری و بزرگ جلوه دادن کارهای شاهنشاه استفاده میکردند .  بزرگترین خواسته غربی ها و شرقی ها اتمام سلطنت در ایران بود . در همان روزها که ژست آزادی بیان و حقوق بشر در میان سیاستمداران مد بود ، در همان کشورها سرکوب معترضان سیاسی و اجتماعی امری رایج بود . به طور مثال نمونه ای از این قبیل سرکوبها را در این صفحه ببینید .

اعتصاب غذا اقدام به نخوردن غذا با ارادهٔ خود شخص و در اعتراض به موضوعی است. اعتصاب غذای خشک شامل نخوردن آب و غذا است و اعتصاب غذای تر فقط نخوردن غذا است. اعتصاب غذا ممکن است همراه با تحصن و بست نشینی در مکانی انجام شود یا توسط زندانیان در زندان انجام شود.

در طول تاريخ موارد بسيار زيادي از اعتصاب غذا توسط زندانيان و يا فعالان و … در اعتراض به موضوعي وجود داشته است. يكي از معروف ترين اين اعتصابات مربوط به بابي ساندز انقلابي معروف ايرلندي است.

بابی ساندز (Bobby Sands) مبارز ایرلندی و عضو ارتش آزادی خواه ایرلند در سال ۱۹۵۴ میلادی در شهر بلفاست مرکز ایرلند شمالی به دنیا آمد. او در ۱۶ سالگی به کار مکانیکی مشغول و عضو اتحادیه کارگری ایرلند شد. بابی ساندز به یک خانواده کاتولیک ایرلندی متعلق بود.
او در ۱۹۷۲ (که ۱۳ سال کاتولیک در تظاهرات به دست سربازان انگلیسی کشته شدند ) در سن ۱۸ سالگی به ارتش آزادی خواه ایرلند پیوست. او همواره خواستار خروج ارتش بریتانیا از شمال ایرلند بود و به همین دلیل وارد ارتش آزادی خواه ایرلند شد.

art-13

وی یک سال بعد به جرم حمل اسلحه دستگیر و به ۵ سال زندان محکوم شد. ۶ ماه پس از آزادی در ۱۹۷۷ دوباره به همین جرم و این بار به ۱۴ سال زندان محکوم شد، ولی به محض ورود به زندان در اعتراض به رفتار دولت از پوشیدن لباس زندانیان امتناع کرد و خواستار این شد که او را به عنوان یک زندانی سیاسی بشناسند نه زندانی جنایی.

در مارس ۱۹۸۱ بابی ساندز اعتصاب غذای تاریخی خود را با این خواست‌ها آغاز کرد:
– خروج اشغال گران انگلیسی از قسمت شمالی ایرلند
– پوشیدن لباس غیرزندانی
– عدم کار اجباری
– حق اجتماع آزاد زندانیان و مطالعه و آموزش
– حق ملاقات هفتگی، داشتن نامه و بسته
– حق دریافت حکم همانند دیگر زندانیان

کمی پس از آغاز اعتصاب غذای بابی ساندز یکی از نمایندگان محلی ایرلندی درگذشت و بابی در حالی که زندانی سیاسی بود، از طرف مردم بجای وی انتخاب شد. دولت بریتانیا حاضر به پذیرش این انتخابات نشد و حتی قانون انتخابات را بنحوی تغییر داد که دیگر زندانیان جمهوریخواه نتوانند داوطلب شرکت در آن شوند. دولت بریتانیا حاضر به پذیرش خواست‌های بابی ساندز و دیگر زندانیان جمهوریخواه نشد . سرانجام بابی ساندز پس از ۶۶ روز اعتصاب غذا در سن بیست و هفت سالگی در ۵ می ۱۹۸۱ در زندان بلفاست درگذشت.

در ساليان اخير نيز زندانيان محبوس در زندانهاي جمهوري اسلامي بارها و بارها براي رسيدن به حق و حقوق خود و در اعتراض به حق كشي هاي اين نظام در موضوعات مختلف دست به اعتصاب غذا زده اند. این نظام دست نشانده دقیقن از دستورات و شیوه های آموزش داده شده توسط اربابان شرقی و غربی خود اطاعت میکند و همواره در جهت جلب رضایت آنان قدم برمیدارد .

 

آگهی‌ها

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.