استان يزد ، جهاني شد

استان وایر-پس از گذشت ۹ سال از قرار گرفتن پرونده‌ شهر تاریخی یزد در فهرست میراث موقت جهانی، امروز یک شنبه (۱۸ تیر) به عنوان یکی از نخستین شهرهای خشتی دنیا در چهل و یکمین اجلاس کمیته میرات جهانی یونسکو به ثبت رسید.

به گزارش خبرآنلاین، مدیرکل ثبت آثار سازمان میراث فرهنگى و گردش‌گری اعلام کرد یزد با حمایت قاطع اعضا در این اجلاس، ثبت جهانی شد.

چهل و یکمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو که از یک شنبه گذشته (۱۱ تیر) به میزبانی شهر «کراکوف» در لهستان آغاز شده است، امروز بافت تاریخی یزد را به عنوان یکی از نخستین شهرهای خشتی دنیا ثبت جهانی کرد.

«فرهاد نظری» گفته است: «يزد يادگارهاى كهن و ارزشمندى چون بقعه دوازده امام، خانه حسينيان (طاق بلندها) با كتيبه دوره اتابكان، بارو، مسجد جامع، قنوات متعدد، خانه هاى زيبا، تكايايي چون اميرچقماق رومی، مقابرى چون ستى فاطمه و سيد ركن الدين، آثارى از هجرت امام رضا مانند مسجد فرط، ميادين و مصانع و بادگيرهاى بلند دارد.»

وی افزوده است:«يزد فقط شهر بادگيرهاى بلند و زيبا با آثار ماندگار معمارى نيست؛ شهرِ اوصاف و اوقاف و اصناف و حِرَف و در يك كلام، تجلى مدنيت است و بنياد این شهر دست كم در هزار سال گذشته بر پايه بنيان هاى مدنى استوار شده است.»

آگهی‌ها

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.